ŻYŁKA

Mapka okolicy
          Miejscowość Żyłka położona jest w północno-wschodniej części Gminy Bełżec, w powiecie tomaszowskim, w województwie lubelskim. Odległość miejscowości Żyłka od Bełżca wynosi 2 km a od Lubyczy Królewskiej 6 km.

Od 1 stycznia 2007 roku miejscowość Żyłka należy do Gminy Bełżec. Do końca 2006 roku miejscowość ta leżała na terytorium Gminy Lubycza Królewska.

W Żyłce mieszka 100 osób, głównie emerytów i rencistów. Nie ma tutaj szkoły ani ośrodka zdrowia. Nie ma także sklepu. Jedynym miejscem, w którym skupia się życie mieszkańców, jest kaplica. Tutaj w każdą niedzielę mieszkańcy spotykają się na mszy. Jeszcze kilkanaście lat temu Żyłka znana była w całym regionie z imprez sobótkowych. Na noc świętojańską przyjeżdżało nawet kilka tysięcy osób. Obecnie o tej wsi nikt nie pamięta.

W miejscowości Żyłka znajduje się Kaplica pw. NMP Częstochowskiej, murowana, wybudowana w 1991 roku w miejscu starej istniejącej już w latach sześćdziesiątych. Kapliczkę usytuowano w miejscu gdzie 2.10.1942 r. okupanci rozstrzelali 7 mieszkańców wioski za rzekome podpalenie stajni w Bełżcu.

Historia powstania kaplicy w Żyłce

Kapliczka pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej znajduje się dokładnie w samym centrum wsi Żyłka. Jej historia sięga lat 80-tych XX wieku.
          W 1942 roku z rąk hitlerowskiego okupanta, poprzez rozstrzelanie, zginęło 7 mieszkańców Żyłki oraz okolicznych wiosek. Zostali oni posądzeni o kradzież koni z Obozu Zagłady w Bełżcu. Dla uczczenia pamięci tych ofiar, dokładnie w tym miejscu w roku 1977 powstała niewielka kapliczka, gdzie mieszkańcy wsi mogli uczestniczyć we Mszy świętej. Msze święte były sprawowane tylko raz w tygodniu, w niedzielę. Ze względu na warunki pogodowe odbywały się one jedynie latem. W małej kapliczce mieścił się tylko ksiądz, a wierni uczestniczący w nabożeństwach, przebywali i modlili się na świeżym powietrzu. Budową pierwotnej kapliczki zajął się Apoloniusz Słoboda, jeden z mieszkańców Żyłki. Początkowo Msze święte były odprawiane przez księdza Mariana Tujaka z parafii pw. Zwiastowania NMP w Tomaszowie Lubelskim, a następnie - od 1985 roku - przez ks. Henryka Kulika.
          Na początku lat 90-tych mieszkańcy podjęli decyzję o rozbudowie kaplicy. Od 1992 roku Żyłka przynależała do parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Bełżcu. Od tego czasu Msze święte niedzielne odbywały się niezależnie od pogody, w ciągu całego roku kalendarzowego, a odprawiał je proboszcz parafii Bełżec - ks. Stanisław Węglowski. W 1999 roku proboszczem parafii Bełżec został ks. Bogdan Ważny, który wraz z wikariuszami przybywał do wsi, aby odprawiać niedzielną liturgię.
          Lata mijały, a kapliczka nie była poddawana żadnych remontom. Jednak wszystko zmieniło się, gdy proboszczem parafii Bełżec został ks. Stanisław Szałański. W kwietniu 2009 roku kaplica została odnowiona wewnątrz. Zrobiono nowy ołtarz, podest, jak również odmalowano ściany na różne kolory. Zorganizowaniem i przeprowadzeniem działań remontowych zajął się Marian Mandziuk, mieszkaniec wsi Żyłka. W sierpniu 2009 roku proboszcz parafii oraz wójt gminy (Andrzej Adamek), wsparli finansowo renowację kaplicy z zewnątrz. Działania miały zakończyć się jeszcze przed dożynkami gminno-parafialnymi w 2009 r. Wymieniono dach oraz odmalowano ściany na kolor brzoskwiniowy. Państwo Ewa i Marek Hałat podarowali rzeźbę Pana Jezusa, która została poświęcona podczas dożynek.
          Przepiękny wygląd kaplicy zawdzięczamy księdzu proboszczowi Stanisławowi Szałańskiemu i Marianowi Mandziukowi. Kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej jest dumą naszej wsi.

Jolanta Magdalena Stadnicka