SAKRAMENTY I ZGŁOSZENIE POGRZEBU

CHRZEST

Sakrament chrztu udzielany jest po uzgodnieniu terminu z Księdzem Proboszczem. Chrzest poprzedzony jest konferencją na temat tego sakramentu.

Dokumenty wymagane do chrztu:
1. Metryka urodzenia dziecka z USC.
2. Dane personalne rodziców i rodziców chrzestnych.
3. Zaświadczenie od proboszcza rodziców chrzestnych, że mogą zostać chrzestnymi, jeśli pochodzą z innej parafii niż nasza. Chrzestnym może być osoba, która ukończyła 16 lat, przyjęła sakrament bierzmowania, jest wierzącym i praktykującym katolikiem. Nie mogą tej funkcji pełnić osoby będące w związku cywilnym (bez ślubu kościelnego).
4. W przypadku dzieci spoza naszej parafii - pozwolenie właściwego proboszcza na chrzest poza parafią.

BIERZMOWANIE

Ostatnio sakrament bierzmowania został udzielony 14 czerwca 2014 r.

Aby przyjąć sakrament bierzmowania należy:
      1. Uczestniczyć w przygotowaniu do tego sakramentu.
      2. Przedstawić prośbę o ten sakrament (wzór).
      3. Przedstawić wyciąg z aktu chrztu świętego.
      4. Przedstawić zaświadczenie o uczęszczaniu na katechezę.
      5. Osoby spoza naszej Parafii muszą przedstawić zgodę z własnej Parafii na przyjęcie sakramentu bierzmowania u nas.

..:: Teologia, skutki, przygotowanie, świadek oraz szafarz ::..

..:: Bierzmowanie w Katechizmie Kościoła Katolickiego ::..

..:: Informacje dla kandydatów ::..

SAKRAMENT POKUTY I POJEDNANIA

Do sakramentu pokuty i pojednania można przystąpić przed każdą Mszą św.
     W każdy pierwszy piątek miesiąca księża odwiedzają chorych w domach.

SAKRAMENT CHORYCH

Chorych odwiedzamy w I piątki miesiąca od godz. 9.00.
     Zgłoszenia chorych dokonujemy w kancelarii parafialnej.
     W sytuacjach szczególnych odwiedzamy chorych w każdym czasie, tel. 084/665-24-28.

MAŁŻEŃSTWO

Właściwym miejscem zawierania sakramentu małżeństwa jest parafia narzeczonego lub narzeczonej. Ważne jest fakryczne miejsce zamieszkania, a nie zameldowanie. W innej parafi może być ślub tylko na podstawie licencji, lub pisemnej zgody właściwego proboszcza na przeprowadzenie rozmów kanonicznych z narzeczonymi i ślub poza własną parafią.

Narzeczeni powinni zgłosić się do kancelarii parafii, w której będzie udzielany ślub najpóźniej trzy miesiące przed planowaną datą ślubu!
Dokumenty wymagane do sakramentu małżeństwa:
1. Metryka chrztu (ważna 6 miesięcy), jeśli było się ochrzczonym poza parafią, w której ma być udzielany ślub.
2. Metryka zgonu współmałżonka (dotyczy owdowiałych).
3. Dowód osobisty.
4. Zaświadczenie o przyjętym sakramencie bierzmowania (lub odpowiednia adnotacja na metryce chrztu).
5. Zaświadczenie o udziale w konferencjach dla narzeczonych (kurs przedmałżeński) i rozmowach w Katolickiej Poradni Rodzinnej - dwie rozmowy.
6. Zaświadczenie o wygłoszonych zapowiedziach (gdy były głoszone poza naszą parafią).
7. Zaświadczenie o odbytych spowiedziach przedślubnych (dostarczamy bezpośrednio przed ślubem).
8. Zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego (niezbędne gdy małżonkowie chcą, aby ślub kościelny pociągał za sobą skutki cywilno-prawne - tzw. ślub konkordatowy) lub akt ślubu, jeśli wcześniej zawarto związek cywilny.

Narzeczeni zobowiązani są ukończyć tzw. kurs przedmałżeński. Składają się na niego katechezy przedmałżeńskie oraz zajęcia w Poradni Rodzinnej. Katechezy można odbyć np. w Tomaszowie Lub.:
- Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa - drugi i czwarty wtorek miesiąca o godz. 17.00 (tematy I i II)
- Parafia Św. Józefa - druga i czwarta środa miesiąca o godz. 18.00 (tematy III i IV)
- Parafia Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny - każda niedziela miesiąca o godz. 16.00
     Narzeczeni winni spotkać się z doradcą życia rodzinnego w Katolickiej Poradni Rodzinnej np. przy Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w każdy wtorek o godz. 17.00 lub przy Parafii Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w każdą niedzielę o 15.00.

Narzeczeni winni wziąć udział w dniu skupienia dla narzeczonych, który odbywa się w kościele parafialnym w Łaszczówce w roku 2014:
- 26 styczeń - godz. 12.00
- 30 marzec - godz. 12.00
- 25 maj - godz. 11.30
- 21 wrzesień - godz. 11.30
- 30 listopad - godz. 12.00.

Ważnym elementem jest sakrament pokuty i pojednania. Narzeczeni winni odbyć dwie spowiedzi przedślubne:
- pierwszą - po zgłoszeniu na zapowiedzi,
- drugą - przed ślubem.

*** ZGŁOSZENIE POGRZEBU

Należy przedstawić akt zgonu, oraz jeśli jest, zaświadczenie o udzieleniu sakramentu chorych i wiatyku (Komunii św.), w przypadku gdy zgon nastąpił poza parafią lub w szpitalu (wystawia je kapelan szpitala).